5.5.1945 Jak si Dismanovci vyšroubovali svobodu
Pro Lidové noviny Pavel Kohout
AŤ ŽIJE REPUBLIKA !
Pro Lidové noviny Pavel Kohout
TVÁŘÍ V TVÁŘ
Pavel Kohout pro Divadelní noviny
ZPRÁVA O POHŘBÍVÁNÍ V ČECHÁCH
Rekviem za odešlého a odcházející Pavel Kohout pro Lidové noviny 14.10 2019
Vážený pane prezidente Miloši!
Otevřený dopis spisovatele Pavla Kohouta, spoluautora Prohlášení Charty 77, k sedmému výročí první přímé volby prezidenta České republiky, kdy dal svůj hlas Miloši Zemanovi
MORD !
Pavel Kohout pro Lidové noviny
ČERVENÝ KOHOUT U KOHOUTŮ
Pro Sázavské listy Pavel Kohout
NAJDE SE SOUDCE?
Pavel Kohout pro LN
ÚTLÝ HOST NA KRUTÉ PLANETĚ
Pavel Kohout pro LN

MORD !

Pavel Kohout pro Lidové noviny

14. prosince 2018 padl u Obvodního soudu pro Prahu 1 osvobozující rozsudek, ale nikdo z žalovaných se neradoval. Byli totiž v průběhu šesti let už třetím senátem osvobozeni po šesté, a vždy následovalo odvolání státních zástupců jako přes kopírák, takže se rozsudek nikdy nestal pravomocným.
    Oč šlo a nadále jde: PhDr Milan Sedláček a Ing. Václav Matoušek   jejichž úkolem bylo rozjet ekonomickou diplomacii do Asie a uspořádat proto řadu propagačních akcí, je podle anonymního udání neuskutečnili, takže byli v březnu 2011 obviněni, že připravili ministerstvo zahraničí o víc než milion korun českých. Pan Sedláček, který se jen pár týdnů předtím stal naším zplnomocněným velvyslancem v Thajsku, byl potupně odvolán do Prahy.
Náhoda mě k tomu procesu přivedla před sedmi lety, když jsem ve Slavii potkal pana Sedláčka, jehož jsem poznal jako výtečného českého velvyslance v Kazachstanu, a dověděl se, že je obžalovaný a bez práce, kterou mu může vrátit jen očištění.
    Můj devadesátiletý mozek, jenž je nicméně stále schopen rozlišovat, kde se píše i a kde y, není schopen zodpovědět jednoduchou otázku:
Jestliže někdo údajně oškubaný - v daném případě Zamini -, ohlásí soudu, že vůbec nic nepostrádá a z procesu odstupuje, a všichni svědci doloží, že plánované akce proběhly a byly zaplaceny, pročež tři soudkyně po sobě už celkem šestkrát domnělé defraudanty prohlásily  za nevinné, p r o č  se šestice státních zástupů už pětkrát odvolala a odebírá rozsudkům pravomoc?
Při posledním z více než dvaceti stání, jež se konalo minulý týden, byl nejen můj mozek vystaven další hádance: jak vysvětlit, že se teprve teď objevily důkazy svědčící o faktickém provedení oněch akcí, protože je policejní komisařka, kapitánka Ing.Bc. Romana Divincová a policejní radová plukovnice Mgr. Marie Roháčková odložily do neevidované krabice? J a k se to mohlo tát a hlavně – p r o č se to stalo?
Mozek mi říká, že to musí mít vážný důvod. A jelikož sídlí v lebce spisovatele, umí fabulovat. Nemá to celé stíhání, přemýšlí stále hlasitěji, souvislost s tím, že anonymní udání přišlo těsně poté, co hlavní obžalovaný Sedláček svým odmítnutím podepsat podezřelý AjTý projekt na počítačové systémy uchránil své ministerstvo před stamilionovým veletunelem? A nemají stálé odklady zabránit vyšetření podivného konání dvou policistek i řetězového selhání šesti státních zástupců? Neboť systém, diví se můj už skoro ničím neudivitelný mozek, umožňuje zástupcům státu odkládat vyšetření vlastních pochybení stálým odvoláváním až do penze! A slovo „pochybení“, říká mi dál, se v Čechách velmi rádo miniaturizuje do mile znějící věty – „Chybička se vloudila…“
A tu se už bouřím!
Jelikož odvolání státních zástupců přicházela vždy až v posledních dnech lhůty, byly z toho i třikrát zkažené Vánoce obžalovaných, jejich rodin i mnoha známých, kteří jako já měří na této kauze, jaký je v české demokracii stav justice. A jelikož ta kauza byla už nejméně desetkrát propírána v tisku i v televizi a byli na ni osobně upozorněni všichni ministři zahraničí počínaje Karlem Schwarzenbergem a Tomášem Petříčkem konče, jakož i nejvyšší představitelé kontrolních orgánů – je ten stav hrozivý!
Chci vám, Jmenované už paní policistky, i vám, dámy a páni státní zástupci Mgr. Karolino Fialová a Mgr. Zuzano Kunková a Mgr. Jene Lelku a Mgr. Jene Mršlku a Mgr. Jiří Valsamisi a Mgr. Šárko Pokorná,  v posledním adventu popřát veselé Vánoce i Šťastný nový rok. Třeba právě v čase rozjímání pochopíte, kolik smutných Vánoc a nešťastných roků jste těm lidem a jejich rodinám nadělili – ať už z vlastní hlavy či z návodu nadřízených – vaším nedbalým, nebo snad i podjatým vyšetřováním zřejmé nespravedlnosti. Jelikož to nevinní odnesli znehodnocením deseti let života, neváhám to nazvat společenský mord, který ani šestým osvobozením neskončí, pokud se stát po šesté odvolá.
A protože stát jsem i já, protestuji!
Pane ministře zahraničí, Petříčku, žádám Vás, abyste příslušným orgánům a zvlášť vyjmenovaným činitelům nadělil pod stromeček informaci, kterou vytěsnili: že Váš úřad nezaznamenal žádné provinění vašich úředníků, a tedy žádnou jimi zaviněnou finanční ztrátu. Pane vrchní zástupce Zemane a paní vrchní zástupkyně Bradáčová, žádám Vás, abyste poučili své pracovníky, že kde není vina, nemůže být žaloba a už vůbec ne trest. A až se tak stane, měli by být povoláni k zodpovědnosti morální i hmotné - pro výstrahu následníkům!
Zatím zůstává vizitkou české justice šťastný a veselý pan doktor Rath, jehož mozek je zřetelně schopnější, než ty státní!

Go back