5.5.1945 Jak si Dismanovci vyšroubovali svobodu
Pro Lidové noviny Pavel Kohout
AŤ ŽIJE REPUBLIKA !
Pro Lidové noviny Pavel Kohout
TVÁŘÍ V TVÁŘ
Pavel Kohout pro Divadelní noviny
ZPRÁVA O POHŘBÍVÁNÍ V ČECHÁCH
Rekviem za odešlého a odcházející Pavel Kohout pro Lidové noviny 14.10 2019
Vážený pane prezidente Miloši!
Otevřený dopis spisovatele Pavla Kohouta, spoluautora Prohlášení Charty 77, k sedmému výročí první přímé volby prezidenta České republiky, kdy dal svůj hlas Miloši Zemanovi
MORD !
Pavel Kohout pro Lidové noviny
ČERVENÝ KOHOUT U KOHOUTŮ
Pro Sázavské listy Pavel Kohout
NAJDE SE SOUDCE?
Pavel Kohout pro LN
ÚTLÝ HOST NA KRUTÉ PLANETĚ
Pavel Kohout pro LN

MÁLO BYLO GRUŠI !

Pavel Kohout                           pro Glosy v Reportéru č.3, listopad 2014

 

 

Jiří Gruša, signatář Charty 77 zahnaný do exilu, demonstroval  roce 1989 před bonnskou ambasádou ČSSR, které veleli velvyslanec Kadnár s šéfkomunistou Kopeckým. Za rok v ní Kadnára vystřídal. Později ve Vídni čelil kontrolám, jež na něho vysílal nadřízený na ministerstvu – Kopecký… (Havel: To jsou paradoxy!)

 

I jako diplomat, který se účastnil urovnání vztahů s Německem, i jako dvakrát zvolený prezident světového PENu, i jako šéf rakouské Diplomatické akademie psal a psal až do 28. října 2011, kdy ho zradilo srdce. Přestože zpočátku neuměl německy, sklízel už ceny i jako německý básník. Doma byl ukraden celé generaci. 

 

Jeho žena Sabina a překladatel Mojmír Jeřábek v brněnském nakladatelství Barrister & Principal vydali úvodní svazky edice, v níž vyjde celé dílo v obou jazycích. První české obsahuje ranné povídky a působí jako raketa zahajující ohňostroj čiré fantazie i oslnivé  češtiny.

 

Jižním pólem světové literatury psané v Čechách je pro mne Haškův Švejk, severním Proces Franze Kafky. Psaní Jiřího Gruši jakoby leželo s Kunderovým na rovníku, inspirováno z obou směrů, ale jedinečně svébytné. Každá věta má svůj smysl, svou dramaturgii, vůni, chuť. Páteří je novela Mimner aneb Hra o smraďocha hozená po sovětské okupaci jako rukavice do tváře Husákových normalizátorů. Autor byl vzápětí vyzmizíkován.

 

Grušovy prózy jsou duševní pokrm, který je mistrně servírován a proto se nehltá, ale vychutnává. S výhodným předplatným na celé Dílo a s bonusy při odběrech více kompletů je prvotřídní vánoční dárek pro náročné čtenáře i osvícené instituce.  

 

Go back